Consilierul local Camelia Croitoru/ PNL a dat o veritabilă lecție de legislație adaptată în domeniul educației, convingând cu argumente pe consilieri să voteze proiectul propus de primarul Marius Dulce privind funcționarea rețelei școlare din municipiu…
Directorul Școlii Postilceale Sanitare Nicolache Elena a indicat greutățile pentru autofinanțare în formarea celor cca 190 absolvenți printr-un sistem educațional cu taxă fără vreo contribuție de la bugetul local sau stat. Degeaba a arătat că școala nu poate fuziona cu liceul Danubius și tragedia că doar jumătate din absolvenți își găsesc locul de muncă în România. Profesorii de la această școală nu sunt de fapt profesori cu studii de psiho-pedagogie ci medici și asistenți din spital plătiți cu greutate cu numai 20 lei/ ora de predare la acest învățământ opțional. Tristețea dr. Topologeanu care a indicat că școala s-ar desfința învățământul prestat fiind prestat de ”necalificați” a dispărut rapid…
Camelia Croitoru a indicat că fuzionarea s-a realizat prin Nota ministerului prin analiza datelor statistice furnizate. A indicat că art 44 din lege stabilește cum funcționează școala, finanțarea ei fiind benefică prin finanțare de la bugetul local. Nu dispare nimic – a indicat consilierul PNL decât funcția de director sau contabil. Ea pierde decât forma juridică și atât a completat primarul Marius Dulce.
Nicolae Dragu a susținut că la această formă de edicație trebuie să aibă acces și elevii defavorizați, săraci din mediul rural și accesul la fonduri al unității școlare, susținând punctul de vedere al fuziunii.
Consilierii au votat pentru fuzionarea Școlii postliceale sanitare cu Liceul Danubius.