You must need to login..!
Costin Mirescu/ USR Călărași află în Consiliul local că podul de peste bazinul parc Dumbrava va fi demolat.
Primăria Călărași solicită cheltuirea a 11 193 944 ron pentru Regenerarea Verde a Parcului Dumbrava. Se vor demola bazinul, cascada și podul.
Valoarea totală a investiției este de 11 193 944 lei din care lucrările de construcții montaj sunt de 5 923 816 ron. De acești bani se dorește a se realiza următoarele:
- extinderea suprafețelor verzicu aproximativ 60%
- introducerea de specii autohtone rezistente la condițiile locale
- reamenajarea taluzului
- realizarea unui iaz cu sistem de recirculare a apei pluviale
Zona de taluz se va reconfigura prin gradenarea terenului, plantarea de specii autohtone, gazonare și dotare cu sistem de irigații, crearea de alei ecologice cu felii de copac și mobilier urban pentru puncte de belvedere.
Bazinul existent construit în perioada socialistă și construcțiile asociate acestuia, respectiv fântâna minunată și podul se vor demola. Acolo se va construi un iaz artificial de mici dimensiuni…cu sistem de recirculare a apei. În locul cascadei se va construi alta. Se vor realiza condiții pentru creșterea vegetației necontrolat care să îmbunătățească microclimatul creând oportunități de educație și recreativitate.
Traseele pietonale se vor realiza cu dale înierbate, dale permeabile pe substrat drenat, alei din nisip. Parcarea se va desființa. Se vor planta arbuști și liane autohtone masiv în aliniamente…Locul de joacă se va moderniza cu alte echipamente, alei senzoriale, adaptat copiilor cu disabilități locomotorii. Iluminatul se va realiza cu LED și telegestiune, cu panouri fotovoltaice. Se va realiza un puț forat și bazine decantoare, un rezervor tampon